فعالان جامعه مدنی هزاره های کویته یاد شهدای اخیر را گرامی داشتند

گزارش از: علــــــــی تلاش

عکس از: شمس الرحمان

     دیشب ۲۱/۲/۲۰۱۳م، تعدادی از فعالان مدنی و دوستان اتحادیه محصلین هزاره های کویته مراسم یادبودی را بخاطر کودکان، خانم ها و مردم  بی گناهی  که در انفجار بزرگی تروریستی، در سرک کرانی به تاریخ 16 فبروری به شهادت رسیده بودند برگزار نمودند. در این مراسم فعالان جامعه مدنی هزاره های کویته، حزب سیاسی، ادیبان، نویسندگان، استادان مکاتب، محصلین، شاگردان مکاتب و قشر های مختلف مردم شرکت کرده بودند. این مراسم از سوی رسانه های مختلف تحت پوشش قرار گرفت. اکثریت اشتراک کنندگان را شاگردان خورد سال مکاتب و خانم ها تشکیل می دادند، برگزار کنندگان و دیگر اشتراک کنندگان با روشن کردن شمع ها یاد شهدای عزیز حادثه اخیر کویته را گرامی داشتند. اشتراک کنندگان با لوحه های که در آن شعار های انسان دوستی، صلح و آشتی نوشته شده بودند را در دست داشتند حمله بزرگ تروریستی 16 فبروری را به شدت محکوم کردند و در ضمن اعلان همدردی با خانواده های شهدا، از سازمان ملل، نهاد های حقوق بشر و دستگاه های دولت پاکستان خواستند تا به هر شکل ممکن امنیت هزاره های بی گناه و صلح دوست کویته را تامین کنند و از دستگاه ذیربط حکومتی خواستند تا علیه عاملان این حملات تروریستی عملیات جدی انجام دهند.

     در اواسط برنامه بود که جناب عبدالخالق هزاره رهبر حزب هزاره دموکراتیک، جناب احمد علی کهزاد جنرل سکرتر و دیگر اعضای برجسته و کارکنان این حزب در محل حادثه حضور یافتند و به یاد شهدا شمع روشن کردند و با حضور در مقابل دوربین رسانه های مختلف این حمله تروریستی و نسل کشی هزاره ها را به شدت محکوم کرد و همدردی خود را با فامیل های شهدا اعلان کردند. کودکان و خانم ها به ترتیب در مصاحبه با کانال های مختلف خبری شرکت کردند و بار دیگر صدای مظلومیت شان را به جهانیان رساندند که مردم صلح دوست و با هرگونه خشونت و خونریزی مخالفند و از مقامات دولتی پاکستان خواستد که دیگر نگذارند بچه ها و شاگردان مکاتب کشته شوند.

گزیده ای از پیام های عده ای از فعالان جامعه مدنی هزاره های کویته :

عزیز فیاض (شاعر): مراسم امشب یک یادبود از شهدای عزیز است. بعد از انفجار و جان باختن عزیزان در این منطقه کاملاً تاریکی محسوس بود، تاریکی و سکوت مطلق این محل را فرا گرفته بود. تصمیم گرفتیم که در این محل گرد هم آیم و شمع روشن کنیم تا این تاریکی مطلق بشکند و به جهانیان پیام بدهیم که ما زندگی خود را دوباره ادامه میدهیم. منظور از روشن کردن شمع این است که فعالیت ما در هر زمینه ادامه خواهد یافت، کار و تلاش ما مخصوصاٌ در قسمت تعلیم و تربیه زیاد خواهد شد و دوباره زندگی ما مانند شعله های شمع نمایان خواهد شد.

عبدالله رفیعی (نویسنده، فعال سیاسی و مدنی):  «سیاه ترین صفحات تاریخ در پاکستان و کشور های همسایه اش، انفجار یک هزار کیلو گرام مواد منفجره را به خود ندیده بود. یک هزار کیلو گرام مواد منفجره در هزاره تاون، توسط دشمنان انسانیت انفجار داده شد و کویته را به شدت لرزاند و فاجعه ای عظیمی انسانی بار آورد. قربانیان حادثه تا حتی فرصت فریاد کشیدن را نیافتند. امشب آنانی که تا هنوز قربانی نشده اند و خصوصا طفلان در محل حادثه آمده اند، تا فریاد های خاموش شده ای عزیزانشان را با روش کردن شمع و سکوت نمودن، که این سکوت رسا تر از فریاد های فلک شکن است، به گوش جهانیان و آنانی که تا هنوز وجدان بر وجود شان حاکم است برسانند و از آنها طلب کمک کنند.»

سخی جهانگیر (فعال مدنی و هنر مند) : سلسله حملات مرگبار و فاجعه آفرین تروریستان لشکر جنگوی که به عنوان نسل کشی بر مردم مظلوم هزاره درین دهه اخیر تشدید یافته است ما را وادار به سلسه اعتراضات مدنی کرده است تا تجلیل از غمگینانه های مظلومین و بازماندگان شهدآ را با افروختن شمعی توسط زنان و کودکان معصوم به عنوان نماد صلح وزندگی مسالمت آمیزبه جامعه جهانی به نمایش گذاشته و خواهان اقدام جدی سازمانهای حقوق بشری در راستای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در کویته پاکستان هستیم. و همچنان آرزومندیم قباحت این فجایع در لفافه های شعاری سازمانهای حقوق بشری بازهم با مصلحت اندیشی های سیاسی روپوش نگردد.

عصمت یاری ( ریس HSF ) :  شمع نشان انسان دوستی ، علم دوستی و امن است. هزاره ها همیشه بر ضد ظلم ، بربریت و قتل عام علم دوستی و محبت را بر افراشته اند و بر خلاف قدرت های دشمن انسانیت به اعتراضات مدنی همیشه پرداخته اند.

خانم صوفیا وفا (فعال حقوق بشر): در عقیده و مذهب ما تعصب و افکار تروریستی جای ندارد. ما مردم صلح دوست هستم وتعلیم همه چیز ماست. من به این باورم بچه های کوچکی که شاگردان مکاتب و حوزه های آموزشی انگلیسی و کامپیوتربودند، هیچ گناهی نداشتند که در این انفجار کشته شدند ، مطابق هیچ عقیده ای. و کسانیکه به کشتن این بی گناهان دست میزنند بدون شک دشمنی شان با انسانیت هستند. ریختن خون یک کودک بی گناه معادل ریختن خون تمام انسانیت است. و این گردهمایی ما برای یادبود از شهدای عزیز است و از طرف دیگر به جهانیان نشان میدهیم که ما مردم خواستار صلح و صمیمیت هستیم.

همایون بهزاد ( فعال مدنی) :  امروز جامعه هزاره در غم و اندوه جوانان، خواهران و برادران شان غرق ماتم اند و ما فعالین جامعه نیز شدیداً متاثر شده ایم و به یادبود از شهدای ما امشب در محل این حادثه که جان بیشتر از صد تن از تکه های جگر مارا گرفت شمع روشن نمودیم و خواستار امنیت در کویته، بازداشت عاملین حادثات بالای هزاره ها، معاوضه برای مجروحین و فامیلین شهدا از حکومت پاکستان هستیم. به امید روز که همه در صلح و امنیت زندگی کنند.

عنایت چنگیزی (جنرل سکرتری HSF) : «امشب همه اینجا اند با روش نمودن شمع یک سوال دارند. آیا کسانی که با شعار خدمت به دین و خدا، خود را خدای نفس ها ساخته اند و به کشتار اطفال، زنان، مردان و پیرمردان می پردازند، می دانند که افیون شده اند و در مقابل خداوند، ادعای خدایی می کنند؟»

عارف بیگی (عضو HSF و فعال مدنی) : «این طفلان امشب اینجا نوشته اند، که صلح می خواهیم. آیا در این جهانی که هر روز شکایت از کثرت نفوس اش است، کسی پیدا میشود تا امنیت این طفلان را تامین کند؟»

 شکوفه جعفری (فعال فرهنگی) : «اینجا بخاطری جمع شده ایم که نشان دهیم به یاد شهدا هستیم. من از مردم غیور بامیان تشکر ویژه دارم که همیشه ما را به احساس لطیف و وجدان بیدار انسانی خود همانند کوه استوار، هزاره های کویته را یاری نموده اند. ما به وجود همچون شخصیت های بیدار و بشر دوست افتخار می کنیم که با حمایت شان به جهان و جهانیان  نشان میدهند که مردم هزاره همیشه متحد هستند.»

گزارش تصویری

DSCF6172

DSCF6177

DSCF6174

DSCF6201

DSCF6214

DSCF6216

DSCF6219

DSCF6221

DSCF6222

DSCF6225

DSCF6226DSCF6231

DSCF6236

DSCF6262

DSCF6267

DSCF6270

DSCF6318

DSCF6334

DSCF6381

DSCF6363

DSCF6374

DSCF6257

DSCF6269

DSCF6198

+ نوشته شده در 2013/2/22ساعت 5:45 PM توسط تلاش | نظر بدهید
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s